Today was exhausting! My dad had internet/phone issues, my brother was worrying him about something, his oven isn’t working.
Since he’s hosting Easter, this is a problem all around. Of course he calls right as I am trying to leave the house. Then I had to rush to meet a local business woman about hosting us for a book giveaway in June.

Grocery shopped for the book and they didn’t have heavy cream or whipped cream in a can?? Finally found flank steak though. I was going to get some Hawaiian rolls but they were (if you can’t read the photo 2 for) $9! That seemed obscene.
Edit—I responded to a curious comment quizzing me about grocery prices below but to put it in context, a couple years ago they’d regularly go on sale for 2 for $4/5, and more recently 2 for $6/7, 2 for $9 is a sharp increase in “sale” price; I didn’t want to spend 10% of my grocery total on two packs of rolls!
Got home, baked some shrimp, talked to my dad many times about his various issues, and headed out to meet up with a neighbor. She had some community cookbooks and a great one written by her mother about the Filipino restaurant she owned for many years she offered to let me borrow for research. The book is amazing! Long out of print so I can’t imagine I would have ever come across it.
Came home just as Matt got back and we had nachos made with the leftover chili for dinner.
Please let my dad’s stove be easily repaired! He’s supposed to make dessert (he had said a cake but now says brownies??) and we have to heat the ham. The stove top is okay apparently and would do in a pinch but not ideal!
The sign says 2 for $9, which is $4.50 each. That’s pretty standard for a 12 pack of King’s Hawaiian rolls. How much do you usually pay?
LikeLike
In the past couple years the sale price would be two for $6 or two for $7. Pre & early pandemic, the regular non-sale price was around $3-$3.50 and sales would be two for $4 or maybe two for $5 at a more expensive store. 2 for $9 as a sale price is a sharp increase.
LikeLike